Планування вагітності
Моє тіло
Що ви дізнаєтесь із статті:
Як Ваше тіло готується до вагітності
Визначення фертильного періоду
Як визначити період овуляції?
Ознаки фертильного періоду
Часті запитання
Як Ваше тіло готується до вагітності
Щомісяця один із яєчників виробляє яйцеклітину. Приблизно в той же час матка готується до запліднення, а цервікальний слиз рідшає, щоб сперма проходила легше. Тільки-но яйцеклітина виходить, відбувається овуляція.
Яйцеклітина може бути запліднена впродовж 24 годин після овуляції
Яйцеклітина може бути запліднена впродовж 24 годин після овуляції, оскільки її шлях у матку проходить по матковій трубі. Якщо яйцеклітина запліднена спермою, то вона імплантується в матку і починається зародження нового життя.
Визначення фертильного періоду
Фертильний період і найкращий час для сексу з метою завагітніти – це лише кілька днів до і під час овуляції.
Саме в цей період шанси на запліднення збільшуються. Якщо ж ви чекаєте овуляції, щоб зайнятися сексом, сперма може не встигнути потрапити до яйцеклітини в потрібний момент. Проте сперматозоїд може прожити всередині декілька днів, чекаючи дозрівання яйцеклітини.
Секс під час фертильної фази може значно збільшити шанси на запліднення
Як визначити період овуляції?
У кожної жінки свій цикл, тому ми створили календар овуляції. Для цього потрібно знати перший день останньої менструації і тривалість менструального циклу (якщо цикл нерегулярний, слід вести облік протягом декількох місяців, а потім вирахувати середню тривалість).
Після того як Ви визначили вірогідний день своєї овуляції, можете сміливо планувати романтичний вечір із чоловіком.
Інші ознаки фертильного періоду:
Зміни цервікального слизу
Слиз виробляється шийкою матки і змінюється завдяки гормонам під час менструального циклу. (шийка матки – нижня, вузька частина матки, яка відкривається в піхву)
Перед овуляцією (відразу після менструації) ваш організм буде виробляти дуже мало слизу або не вироблятиме взагалі. Слиз буде густим, липким та білим чи просто непрозорим, а піхва – досить сухою. Сперма потребує слизу, щоб запліднити яйцеклітину, а значить, завагітніти на даному етапі малоймовірно.
Близько до овуляції кількість слизу збільшиться, він стане кремово-білим чи кремовим, а піхва – вологою. В цей період шанси завагітніти збільшуються.
Під час овуляції слиз стає рідким, прозорим і дуже еластичним (як сирий яєчний білок), а піхва зволожується. В цей період шанси на запліднення дуже високі.
Після овуляції слиз знову стане густим і липким, а піхва – досить сухою. Шанс успішного запліднення зменшується.
Підвищення базальної температури тіла
Базальна температура – це температура тіла під час відпочинку (сну). Записуючи показники температури протягом декількох днів, можна відстежити період овуляції. Овуляція зазвичай відбувається під час підвищеної температури, яка тримається щонайменше 3 дні. Такі фактори, як подорожі, зміна клімату, час доби, дієта, робочі години і тривалість сну можуть вплинути на базальну температуру.
Для більш точного відстеження температури, її рекомендується міряти щоранку в один і той самий час, перш ніж встати з ліжка, за допомогою термометра фертильності або звичайного цифрового термометра.
Біль унизу живота
Звертайте увагу на будь-який біль унизу живота, оскільки це може бути ознакою овуляції.
Предменструальні симптоми
Під час овуляції можуть виникати типові симптоми ПМС: біль у грудях, здуття живота чи капризування.
Отримуйте задоволення від процесу планування дитини!
Не дозволяйте «сексу за графіком» забрати у вас задоволення. Розслабтеся та насолоджуйтеся інтимними моментами разом.
Часті запитання
Чи впливає вік на фертильність?
Так, якість Ваших яйцеклітин і характер овуляції з віком погіршуються. Жінки найбільш плодовиті у віці 20-30 років. Вік також може впливати на якість і кількість сперми у чоловіка.
Скільки часу потрібно, щоб завагітніти?
Половина всіх подружніх пар вагітніє протягом 2-3 місяців з моменту початку спроб і 85% вагітніють протягом 1 року. Однак важливо розуміти, що пари відрізняються одна від одної. Найефективніше – розслабитися і отримувати насолоду, адже стрес під час запліднення тільки заважатиме.
Що я можу зробити, якщо спроби не увінчуються успіхом?
Якщо Ви робите все правильно, але все ще не можете завагітніти після 6 місяців спроб, варто звернутися до лікаря за консультацією.
Додаткові поради з планування дитини
Тепер Ви знаєте, як визначити найкращий час для запліднення дитини. Зверніть увагу на рекомендації з харчування і способу життя. Вони містять багато корисної інформації про підготовку до здорової вагітності. З цією інформацією треба ознайомитися перш ніж почати спроби зачати дитину.
- NHS Direct Health Encyclopedia: Infertility; Introduction. Available from: http://www.nhsdirect.wales.nhs.uk/encyclopaedia/i/article/infertility/ Accessed 17.03.14.
- ESHRE guideline: recurrent pregnancy loss: an update in 2022. Human Reproduction Open, Vol.2023, No.1, hoad002, 2023 https://doi.org/10.1093/hropen/hoad002