Молода мама

ВІТАМІНИ ПРИ ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ (ГВ)

Жинка з дитиною

Вітаміни та мінерали при ГВ: навіщо потрібні?

У яких випадках може знадобитися вітамінна підтримка

Симптоми нестачі вітамінів під час ГВ

Як боротися з випаданням волосся при ГВ

Які вітаміни потрібно пити при ГВ

Властивості вітамінів для годуючих Елевіт® Пронаталь

Виношування дитини займає тривалий період – від зачаття до пологів. Коли все уже позаду і малюк на руках у батьків, настає інший етап – лактація. Дитині необхідно грудне молоко, а мамі – вітаміни для годуючих.

Вітаміни та мінерали при ГВ: навіщо потрібні?

Лактація – особливий час. З перших днів потрібно дотримуватися обережності, не вживати шкідливу їжу, виключати алергени, харчуватися максимально правильно. Найголовніше зараз – забезпечити малюка потрібним запасом вітамінів, мікро- і макроелементів для його розвитку і зростання.

Усі вітаміни при ГВ дістаються дитині від матері. Скільки їх є в молоці, стільки й візьме новонароджений. Якщо жінка не отримує достатню кількість цих речовин, малюк може погано набирати масу, погано розвиватися фізично, бути слабким. До того ж, страждає сама жінка. Віддаючи малюку максимум вітамінів і мінералів, мама виснажує свої власні запаси, що може вплинути і на її здоров’я.

Щоби підтримувати свій організм і забезпечувати малюка необхідними речовинами для повноцінного розвитку, діяти потрібно в двох напрямах:

 • Правильно харчуватися. Зараз не можна «сідати на дієту», щоби відновити фігуру. Збалансований раціон під час лактації – запорука здоров'я дитини.

 • Приймати вітаміни для годуючих мам. 

Збалансований запас вітамінів і мінералів при лактації підтримує здоров'я, прискорює обмін речовин і робить материнське молоко цінним продуктом.

vitamins image 1

У яких випадках може знадобитися вітамінна підтримка

Якщо жінка харчується правильно, малюк активно росте, набирає масу і відчуває себе бадьоро, значить у її організмі достатньо поживних речовин. Але існує низка чинників, за яких потрібне додаткове підтримання організму.

Вітаміни при годуванні грудьми особливо можуть знадобитися у таких випадках:

 • Жінка, що годує, вийшла на роботу. На жаль, при сучасному ритмі життя харчуватися правильно виходить не завжди.

 • Сім’я мешкає у несприятливих екологічних умовах.

 • У матері є хронічні захворювання.

Якщо не приділяти достатньої уваги правильному харчуванню і належному вітамінному підтриманню, можуть виникнути ситуації, що потребують втручання лікаря, наприклад:

 • Дитина погано набирає масу, може спостерігатися затримка розвитку. Причин може бути безліч, нестача вітамінів і мінералів – одна з них. Встановити точний діагноз допоможе лікар після додаткових обстежень.

 • Виявилися ознаки нестачі вітамінів у мами.

 • У матері загострились хронічні захворювання.
  Нестача вітамінів і мінералів при грудному вигодовуванні проявляється поступово. Навіть якщо з перших днів у молоці достатньо корисних речовин, через місяць запас вітамінів може вичерпатися. Особливо це видно в міжсезоння. Тому вітамінна підтримка не завадить будь-якій мамі на період лактації.

Симптоми нестачі вітамінів під час ГВ

Щоб грудне молоко було цінним продуктом, краще починати приймання вітамінно-мінеральних комплексів ще при вагітності, і продовжувати пити вітаміни після пологів.

Симптоми нестачі вітамінів3

ВітамінНестача у мамиНестача у дитини
АВипадання волосся, сухість шкіри, тріщини на губах, грудяхСухість шкіри, дерматити
В (група)Стомлюваність і дратівливість, запаморочення, випадання волосся, розлади стільцяПлач без видимої причини, підвищена збудливість, дерматит
СЗниження імунітету, кровоточивість ясенМлявість і апатія, часті застуди

D

Ламкість нігтів, болі в кістках або суглобах.Слабкість м'язів, лякливість, неспокій, відставання в розвитку, більш пізнє прорізування зубів. Наслідками важкого дефіциту вітаміну D може бути рахіт. 
ЕМ’язова слабкість, схильність до закрепів.Млявість, зниження рухової активності, збільшення частоти епізодів болісного здуття живота.
МікроелементиЗбої в роботі щитоподібної залози, гормональні порушення, хвороби внутрішніх органівНедобір ваги, гальмування інтелектуального і психомоторного розвитку, вередливість.

Вітаміни при грудному вигодовуванні допомагають одразу двом – мамі й малюкові. Якщо включити їх до раціону, можна уникнути неприємних симптомів і підтримати здоров'я.

Як боротися з випаданням волосся при ГВ

Дефіцит деяких вітамінів часто проявляється випаданням волосся. Тому багато жінок задаються питанням, як цього уникнути.

Існує важливий момент: втрата волосся без додаткових симптомів – не завжди ознака гіповітамінозу, але вітамінна підтримка зайвою не буде. Під час вагітності волосся часто стає густим. Не тому що воно росте інтенсивніше, а тому, що воно рідше випадає.

Після пологів природа забирає своє. Зазвичай відбувається це на 4-7 місяць після народження малюка. Тому іноді здається, що скоро на голові з'явиться лисина.
Додаткові чинники, які впливають на втрату шевелюри:

 • часті стреси;

 • гормональна перебудова в післяпологовий період.

Вітаміни для годуючих мам від випадіння волосся можуть стати у нагоді в такій ситуації. Вітамінно-мінеральні комплекси також підтримують здоров'я шкіри і нігтів. Перш ніж приймати будь-який препарат у період грудного вигодовування, потрібно проконсультуватися з лікарем.

Які вітаміни потрібно пити при ГВ

Якщо під час вагітності вітамінів вистачало, то після народження малюка їх нестача може з'явиться одразу. Не дивно, що мами задаються питанням, які вітаміни пити після пологів? Підійдуть мультивітамінні комплекси з додатковим вмістом макро- та мікроелементів. Найважливіші з них4:

 • Йод важливий для роботи щитоподібної залози і правильного розвитку нервової системи малюка.

 • Кальцій і фосфор. Зміцнюють м'язи, скелет.

 • Залізо перешкоджає розвитку анемії у мами і її дитини.

 • Цинк бере участь у виробництві білка – основного будівельного матеріалу для організму.

 • Магній регулює роботу нервової системи.

Якщо приймати вітаміни для годуючих мам, список повинен включати такі складові:

 • Вітамін А. Грає роль для правильного розвитку органів зору дитини.

 • Вітаміни групи В. У цій групі ціла низка необхідних речовин, які беруть участь в енергообміні, синтезі ДНК, формуванні нервової системи, підтриманні клітин крові та інших найважливіших процесах для гармонійного розвитку організму.

 • Вітамін С. Перша функція – захистити організм від зовнішніх чинників, зміцнити імунітет.

 • Вітамін D. Учасник фосфорно-кальцієвого обміну, допомагає засвоїти кальцій, сформувати опорно-руховий апарат.

 • Вітамін Е. Його роль – клітинне дихання і підтримка енергообміну.

vitamins image 2

Це необхідний мінімум для всіх жінок, які годують. Якщо цікавить питання, які вітаміни можна при ГВ, відповідь одна – всі. Головне правило – точне дозування, яке підбирає лікар. Гіпервітаміноз теж небезпечний стан, якого потрібно уникати.

Властивості вітамінів для годуючих Елевіт® Пронаталь

Харчових продуктів не завжди достатньо для повноцінного надходження вітамінів до організму. Щоби збагатити маму і дитину нутрієнтами, можна приймати збалансовані вітамінно-мінеральні комплекси, такі як Елевіт® Пронаталь для годуючих. Його основні характеристики:
 • точне дозування всіх складових з урахуванням добової потреби організму;

 • містить 12 найважливіших вітамінів, зокрема 8 вітамінів групи В;

 • до складу входить 7 мінералів, серед яких залізо і кальцій;

 • комплекс пройшов низку досліджень1 , показаний у період вагітності і лактації.

Підходящі вітаміни для годуючих – ті, які розроблені з урахуванням потреб мами в нутрієнтах і ті, що порекомендував ваш лікар.
 1. Czeizel A.E. Primary prevention of neural-tube defects and some other major congenital abnormalities: recommendations for the appropriate use of folic acid during pregnancy. Paediatr Drugs. 2000 Nov-Dec;2(6):437-49.

 2. Духанин А.С. Критерии ответственного выбора витаминно-минерального комплекса для прегравидарной подготовки, ведения беременности и в период лактации: клинико-фармакологические и фармацевтические аспекты // РМЖ. Мать и дитя. 2017. №2. С. 109-115.

 3. За матеріалами: Жерносек В.Ф. Дефицит витаминов и минералов у детей и способы его коррекции // Клиническая практика и здоровье. 2015. №6. С.9-21; Махова А.А. Максимов М.Л. Коррекция витаминного статуса у беременных // РМЖ. Мать и дитя №14. 2014 г. - С.1011-1018; Коденцова В.М. Витамины и минералы как фактор предупреждения дефектов развития плода и осложнений беременности // Медицинский совет №9, 2016 г. - с. 106-114.

 4. Коденцова В.М., Гмошинская М.В., Вржесинская О.А. Витаминно-минеральные комплексы для беременных и кормящих женщин: обоснование состава и доз // Репродуктивное здоровье детей и подростков, , № 3, 2015- C. 73-96.