Вагітність

КАЛЬЦІЙ, МАГНІЙ І ФОСФОР У ДІЄТІ ДЛЯ ВАГІТНИХ: СКІЛЬКИ І НАВІЩО ПОТРІБНІ

Вагітна жінка

Навіщо потрібен кальцій при вагітності

Навіщо вагітним потрібен фосфор

Роль магнію під час виношування дитин

Норми макроелементів (кальцію, фосфору, магнію) для вагітних

До чого призводить дефіцит кальцію під час вагітності

Дефіцит магнію під час вагітності

Дефіцит фосфору та його наслідки

Продукти з високим вмістом кальцію, магнію та фосфору

Як підвищити засвоюваність макроелементів

Чи варто додатково приймати препарати?

Тріо мінеральних елементів: фосфор, магній і кальцій для вагітних необхідні на всіх етапах цього прекрасного періоду. Від збалансованого надходження кальцію залежить здоров'я мами, гармонійний розвиток малюка в утробі і його зростання після народження. 

Навіщо потрібен кальцій при вагітності

Кальцій – важливий структурний елемент. Він бере активну участь у формуванні кісткової тканини, зубів, волосся, нігтів, бере участь у скороченні м’язів, згортанні крові, забезпечує нормальну проникність судинної стінки. Кальцій при вагітності проходить через плацентарний бар'єр, накопичуючись в організмі малюка.

Щоби розвиток проходив правильно, плацента має пропускати 13 мг кальцію щогодини. За достатнього надходження макроелементу дитина народжується з власним запасом цієї речовини в 25 г. Кістки і м'язи продовжують рости, їм все ще необхідний кальцій. Дефіцит загрожує рахітом і іншими пороками розвитку.

Є важлива особливість: перебуваючи в утробі, малюк все одно візьме своє. Він отримає кальцій з материнського організму. Тому часто можна чути скарги на те, що під час вагітності погіршується стан кісток, руйнуються зуби, ламаються нігті. Не дарма вагітність називають кальцієвим стресом для жінки. Щоби цього не сталося, кальцій вагітним призначають у ранні терміни вагітності. 

Кальцій бере участь у формуванні нервової системи і серця. Щоби допомогти малюкові правильно розвиватися, потрібно підтримувати рівень нутрієнта в організмі з перших днів вагітності2 .

Навіщо вагітним потрібен фосфор

Фосфор — не менш важливий нутрієнт, ніж кальцій. Основна його частина також міститься в кістковій тканині й зубах. Саме фосфор перетворює енергію, отриману із їжею, на клітинну енергію. Основні завдання фосфору10:

 • участь у діленні клітин і побудові нових — це дуже важливо для правильної закладки внутрішніх органів і зростання немовляти в утробі;

 • регуляція кислотно-лужного балансу в шлунку;

 • підтримання роботи серця, судин, ендокринної системи.

Фосфор інтенсивно витрачається вже з перших тижнів вагітності. Збалансований фосфорно-кальцієвий обмін необхідний для формування внутрішніх органів і скелета малюка. У цей період розвивається і нервова система, яка теж потребує фосфору.

calcium image 1

Роль магнію під час виношування дитини

Магній — активний учасник енергетичних процесів. Під його впливом працюють ферменти, нормалізуються артеріальний тиск і робота нервової системи. Коли макроелемент потрапляє до клітини, її проникність змінюється, вона може активно реагувати на зовнішні імпульси. За участю магнію поповнюються запаси енергії, синтезуються білки, а також основа для ДНК і РНК.

Два важливих органу вагітності — плацента і матка — гостро потребують магнію. Він виконує низку важливих функцій:

 • нормалізує тонус матки;

 • підтримує гармонійний розвиток плода;

 • забезпечує плаценту необхідною енергією.

Також макроелемент важливий для нервової системи матері. Він допомагає зняти роздратування, поліпшити настрій, налагодити сон і запобігти судомам (якщо ця неприємність сталася).

Магній також необхідний жінкам у період грудного вигодовування. Молоко має забезпечувати потреби малюка в цьому макроелементі. Оптимальна концентрація магнію в молоці — 30-40 мг/л5 .

Норми макроелементів (кальцію, фосфору, магнію) для вагітних

Норми цього важливого тріо мінеральних речовин під час вагітності затверджені Наказом МОЗ України та становлять3:

 1. кальцій — 1400 мг на добу;

 2. магній — 550 мг;

 3. фосфор — 1500 мг.

Важливий момент: всмоктування кальцію та фосфору відбувається за активної участі вітаміну D. Також лікар може призначити підвищену дозу кальцію під час багатоплідної вагітності або за наявності інших чинників ризику для кістково-м’язової системи.

Приймання кальцію і магнію краще збагачувати вітаміном В6. Він знижує виведення кальцію з організму. Магній і вітамін В6 також тісно пов'язані — вітамін підвищує біодоступність макроелементу, а магній збільшує кількість В6, що проникає у клітини.

До чого призводить дефіцит кальцію під час вагітності

Кальцій для вагітних має надходити в достатній кількості. Якщо в організмі мами його мало, можливі небажані наслідки як для матері, так і для дитини11:

 • першими ознаками дефіциту кальцію, які відчує мама, можуть бути болі у хребті і кістках кінцівок, ламкість нігтів, тьмяне волосся, проблеми із зубами; 

 • збої у роботі нервової системи, зміна настрою — здебільшого плаксивість, стомлюваність;

 • тривалий дефіцит кальцію може вплинути на міцність кісткової тканини всього організму – її зниження називається остеопенія, яка є передвісником остеопорозу – підвищеної ламкості кісток; 

 • дефіцит кальцію також може призвести до слабкості родової діяльності, збільшити ризик таких ускладнень, як прееклампсія, еклампсія, післяпологові кровотечі. 

Для дитини дефіцит кальцію може проявитися затримкою прорізування зубів, пізнім заростанням джерельця; у таких дітей може страждати нервова система (підвищена збудливість, різкий плач без причини, м’язова слабкість тощо). 

Якщо майбутня мама помічає у себе хоча б одну тривожну ознаку, потрібно звернутися до лікаря за рекомендаціями.

Дефіцит магнію під час вагітності

Уже в першому триместрі може проявлятися дефіцит магнію — явище вкрай небажане.

Нестача магнію для плода може призвести до порушень його розвитку. Зокрема, порушується синтез білка й формування внутрішніх органів малюка. Є думка, що дефіцит магнію може бути однією з причин синдрому раптової смерті новонародженого [8]. Деякі дослідження свідчать про те, що приймання магнію на ранніх термінах знижує рівень спонтанних викиднів6 .

Особливу роль макроелемент грає в боротьбі з еклампсією — важкою патологією вагітності. Він може знижувати ризик її розвитку і нормалізовувати кровотік у системі «мати-плацента-плід»7 .

Гострий дефіцит макроелементу призводить до частих судом, різких змін настрою. Ці симптоми тільки поглиблюються разом із вагітністю.

Дефіцит фосфору та його наслідки

За дефіциту фосфору в організмі виникають характерні симптоми10 :

 • болі в кістках, їх крихкість;

 • порушення нервової системи — апатія, втома, зниження пам'яті й працездатності;

 • тремтіння і переривчастий подих.

Під час вагітності фосфор, перш за все, важливий для формування скелета майбутньої дитини. Якщо макроелемента не вистачає, це загрожує неправильним утворенням кісткової тканини, порушенням закладки зубів.

Продукти з високим вмістом кальцію, магнію та фосфору

Кальцій у продуктах для вагітних міститься не тільки в молоці й сирі. Раціон потрібно розширювати іншими продуктами.
Харчові продукти із підвищеним вмістом макроелементів9 :

Продукт Вміст фосфору, мг
Йогурт, простий, нежирний (склянка 225 мл) 415
Сардини консервовані (1 банка 85 г) 351
Сир Чеддер, 100 г 731
Молоко (склянка 225 мл) 300
Біла квасоля (приготована) ½ чашки 81
Пекінська капуста (Бок Чой/Пак Чой, приготована) ½ чашки 79
Інжир (сушений) ¼ чашки 61
Апельсин 1 середній 60
Капуста (приготована) ½ чашки 47
Квасоля Пінто (приготована) ½ чашки 39
Броколі (приготована) ½ чашки 31
Червона квасоля (приготована) ½ чашки 25

 

Продукт Вміст фосфору, мг
Сир моцарелла (частково знежирений), 100 г 462
Арахіс, 100 г 381
Лосось приготований, 100 г 371
Йогурт простий, знежирений, склянка 225 мл 206
Молоко (знежирене), склянка 225 мл 247
Палтус (атлантичний або тихоокеанський, приготований), 100 г 287
Індичка (легке м'ясо, приготоване), 100 г 255
Курка (легке м'ясо, приготоване), 100 г 159-230
Яловичина (смажений стейк), 100 г 211
Сочевиця (приготована) ½ чашки 178
Мигдаль, 23 горіха 136
Яйце (зварене круто), 1 велике 86
Хліб цільнозерновий, 1 скибочка 68
Газований напій Кола 
340 мл
41
Хліб збагачений білий, 1 шматок 25

 

Продукт Вміст магнію, мг
Бразильські горіхи (6 шт.) 107
Вівсяні висівки (каша), ½ склянки сухих 96
Риба скумбрія, приготована, 100 г 96
Коричневий рис, середньозернистий, приготований 1 склянка 86
Кеш’ю (16 шт.) 83
Шпинат заморожений, нарізаний, приготований ½ склянки 78
Мигдаль (23 шт.) 77
Авокадо, 1 фрукт 58
Крупи, все висівки (цільнозернові) ½ склянки, сухі 57
Арахіс (28 шт)  48
Фундук (21 шт) 46
Нут, зріле насіння, приготоване ½ склянки 39
Молоко, 1% жирності (склянка 225 мл) 39
Банан, 1 середній 32

 

Це не повний перелік того, в чому міститься кальцій для вагітних, магній і фосфор. Додатковими джерелами виступають м’ясні та рибні продукти, тофу тощо.

Як підвищити засвоюваність макроелементів

Приймати кальцій для вагітних можна трьома шляхами: з продуктів харчування, з лікарських засобів або дієтичних добавок. Кожен з цих трьох шляхів потребує дотримання своїх правил. 

Так, споживаючи кальцій з харчових джерел, треба піклуватися не лише про наявність у раціоні продуктів, збагачених кальцієм. Слід також додатково вживати натуральне м’ясо (як джерело білка) та  морепродукти (як джерело вітаміну D). 

Доведений факт: якщо втричі збільшити білок у раціоні харчування (2,1 г на 1 кг маси тіла), всмоктування кальцію підвищується на 8% 1. Потрібно вживати 80-90 г білка і 10 мкг вітаміну D на добу, щоби підтримувати здоров'я на належному рівні.

Не менш важливо обмежити споживання продуктів, що отримали назву «викрадачів кальцію» завдяки своїй здатності зменшувати його засвоєння. До них належать:

 • цукор, мед, вироби з пшеничного борошна (макарони, білий хліб), кава, чай (всі рафіновані продукти і кофеїн порушують всмоктування кальцію в кишківнику).

 • м’ясні продукти заводського виготовлення (натуральне м’ясо засвоєнню кальцію не перешкоджає).

 • надлишок солі (натрій прискорює виведення кальцію з сечею: лише одна зайва чайна ложка солі на день призводить до зменшення кісткової маси на 1,5% за рік).

 • алкоголь (не тільки категорично заборонений під час вагітності, але й є одним із чинників ризику остеопорозу).

Добре, якщо у складі препарату є мінерали-союзники кальцію, зокрема магній, цинк, мідь, марганець, здатні підсилити його цілющий вплив на кісткову тканину 6

Кальцій і магній краще вживати одночасно. Висока засвоюваність магнію відбувається у вечірній час, його добре приймати до їди. Амінокислоти з їжі допомагають засвоїти макроелемент. Приймання магнію на голодний шлунок може спричинити нудоту.

На засвоєння магнію впливає високий вміст жирної їжі в раціоні. Макроелемент із жирними кислотами утворює солі, які погано розчиняються у воді і не всмоктуються кишківником.

Кращі «партнери» для кальцію — фосфор і вітамін D. Їх збалансоване приймання веде до високої засвоюваності всіх трьох компонентів, налагоджує фосфорно-кальцієвий обмін. Від цього тріо (Са, P, Mg) безпосередньо залежить здоров'я кісток і зубів.

calcium image 2

Поєднання макроелементів має бути збалансованим: неправильні пропорції можуть привести до порушень метаболізму. Так, за надлишку або нестачі кальцію організм втрачає магній. А надлишок фосфору тягне порушення всмоктування магнію і кальцію.
Тому краще вживати вітамінно-мінеральні комплекси, де дотримується пропорція поживних нутрієнтів.

Чи варто додатково приймати препарати?

Щоби кальцію, магнію і фосфору вистачало і мамі, і малюкові, можна приймати додаткові препарати. Виникає питання: який комплекс пити під час вагітності? 

Лікарі призначають два основних види препаратів:

 • монопрепарати;

 • вітамінно-мінеральні комплекси.

Вітамінно-мінеральні комплекси містять низку найважливіших вітамінів і мінералів для комплексного вітамінно-мінерального підтримання майбутньої мами й її малюка.

Прикладом таких препаратів може бути Елевіт® Пронаталь — вітаміни і мінерали для вагітних. Він містить 125 мг кальцію, а також вітамін D, фосфор, магній та інші корисні нутрієнти. 

Усього в складі Елевіт® Пронаталь є 12 вітамінів та 7 мінералів для поповнення потреби вагітної жінки в необхідних нутрієнтах.

 1. Керстеттер Дж., О'Брайен К., Инсогна Л К.. Пищевой белок, метаболизм кальция и скелетный гомеостаз // Американский журнал клинического питания, Т.78, вып. 3, сентябрь 2003 года, С.584 — 592.

 2. Грищенко О.В., Сторчак А.В., Шевченко О.И., Грищенко В.В. Остеопенический синдром при беременности и кормлении грудью // Методические рекомендации. Харьков. 2004. 32С.

 3. Наказ МОЗ України від 03.09.2017 №1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії

 4. Казимирко В.К., Коваленко В.Н.Мальцев В.И. Остеопороз: патогенез, клиника, профилактика и лечение. Киев. Морион. 2006. 160С. 

 5. James M. F. M. Magnesium in obstetrics. Best Pract & Res Clin Obst & Gyn. Vol. 24, Iss. 3, 2010, p. 327–337.

 6. Кошелева Н. Г., Аржанова О. Н., Плужникова Т. А. Невынашивание беременности: Этиопатогенез, диагностика, клиника и лечение, СПб, 2003, 70 с.

 7. James M. F. M. Magnesium in obstetrics. Best Pract & Res Clin Obst & Gyn. Vol. 24, Iss. 3, 2010, p. 327–337.

 8. Полушкина Е.С., Шмаков Р.Г. Применение магния в акушерстве // Лечащий врач.- 2010.

 9. Oregon State University, Linus Pauling Institute, Micronutrient Information Center. URL: https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals

 10. JAMES L. LEWIS, III , MD, BROOKWOOD BAPTIST HEALTH AND SAINT VINCENT’S ASCENSION HEALTH, BIRMINGHAM - OVERVIEW OF PHOSPHATE'S ROLE IN THE BODY - APR 2020

 11. Щербавская Э.А., Гелъцер Б.И. Кальций-фосфорный обмен у беременных женщин и новорожденных - Журнал им. Г.Н. Сперанского, 2003. №1. С.15-19.