Планування

Пізня вагітність

Жинка з чашкою

Пізня вагітність і пізні пологи: що це

Плюси пізнього материнства

Труднощі пізньої вагітності

Як підготуватися

В останні роки все більше жінок стають мамами після 30 років1. Сучасний спосіб життя, успішність жінок у кар'єрі й економічна ситуація тільки сприяють цьому. Чи небезпечна пізня вагітність і як правильно до неї підготуватися?

Пізня вагітність і пізні пологи: що це

Рекомендації Міжнародної федерації гінекологів і акушерів (FIGO) говорять, що перша вагітність у жінки після 35 років вважається пізньою, а сама жінка — «віковою вперше народжуючою».2 За сучасними мірками завагітніти після 30 років — норма, адже багато хто тільки виходять заміж у цьому віці.
 
Пізня вагітність після 40 може наступити у мами, яка вже народжувала. Вона не вважається вперше народжуючою, але пологи все одно «пізні».
 
Поняття про першу пізню вагітність змінювалося протягом тривалого часу. Якщо не згадувати предків, які народжували в 13-16 років, то сучасна медицина ще в середині минулого століття називала «старородячими» жінок старше 24 років. Відповідно, народжувати рекомендували у віці з 18 до 22 років. Незабаром рамки зрушили на 20-25 років. Пізнім віком для вагітності вже вважалися 28-30 років.
 
Хоча сучасний «пізній» вік зафіксований на позначці в 35, в 40 років шанси на зачаття малюка істотно падають. Є дані, які говорять, що результат успішного зачаття у 40-річних після 3 місяців спроб становить усього 7%.3
 
Жінка і чоловик

Плюси пізнього материнства

Хоча планування вагітності після 35 вважається пізнім, багато жінок наважуються на нього. У пологів в цьому віці є свої переваги:

 • Усвідомлений підхід. Перша дитина в зрілому віці — довгоочікувана. Багато жінок не можуть завагітніти роками, і коли це відбувається малюка чекають із нетерпінням. У мами вже сформовані погляди на життя, вона знає, чого хоче, усвідомлено підходить до виховання.

 • Сприятливий соціально-економічний статус. Цей фактор можна віднести й до причин пізнього материнства. Сучасне суспільство націлене на те, щоб дати своїм дітям фінансову підтримку і старт. Тому спочатку жінка реалізується в кар'єрі, «стає на ноги», і тільки потім народжує дитину. Малюк з'являється на світ у сприятливому соціальному середовищі.

 • Легше справлятися з дитиною. Якщо вагітність не перша, в родині вже є старші діти, то роль матері жінці вже знайома.

З іншого боку, пізня вагітність загрожує ускладненнями. Ключову роль відіграє правильна підготовка і підтримка тіла в період виношування.

Труднощі пізньої вагітності

Про перші пологи у віці після 40 років ходить багато суперечок, але більшість вчених приходять до висновку, що ризики пізньої вагітності існують, і вони небезпечні як для матері, так і для плода. Ключовим фактором сприятливого виношування після 35 років є здоров'я жінки.

З віком кількість яйцеклітин знижується, тому саме зачаття стоїть під сумнівом.

Шанси на успішне зачаття[2]:

 • 18 відсотків у віці 25 років;

 • 16 відсотків у віці 30 років;

 • 12 відсотків у віці 35 років.

Оцінка проводиться з розрахунку спроб завагітніти протягом трьох циклів поспіль.

Також знижується вироблення статевих гормонів, і плодовому яйцю важко прикріпитися до стінки матки. З цієї ж причини може виникнути відшарування плаценти, якщо вагітність наступила.

Основні ризики пізньої вагітності:

 • Ендокринні порушення, розвиток цукрового діабету.

 • Гіпертонія і загострення серцево-судинних захворювань. Серцево-судинна система працює з посиленим навантаженням, а якщо у матері спостерігалися порушення його роботи, то з вагітністю вони можуть посилитися.

 • Прееклампсія. Підвищений тиск на пізніх термінах часто супроводжує вагітних у старшому віці. Він є одним з факторів підвищеного ризику і загрожує смертю матері та дитини [4].

 • Викидень або передчасне народження малюка. Зазвичай цей ризик існує через знижене вироблення жіночих статевих гормонів.

 • Передлежання плаценти. Плодовому яйцю складно прикріпитися до стінки матки одразу. Воно робить це, коли опускається в нижні відділи, тому і плацента розташовується в нижніх відділах матки. Така патологія характерна для вагітних після 35 років.

 • Необхідність кесаревого розтину. Шийка матки з віком стає менш еластичною. Якщо на ній були ерозії, це може вплинути на розкриття. До того ж, не всі препарати для стимуляції пологів ефективні для жінок старше 30 років [5]. Тому пізнім породіллям можуть рекомендувати кесарів розтин.

 • Низька вага новонародженого і кровотеча після пологів.

 • Генетичні патології, наприклад, синдром Дауна.

Важливим аспектом виступає психологічний фактор: батьки переживають, що їх можуть сплутати з дідусем і бабусею. Незважаючи на це, багато хто йде на материнство в зрілому віці, готуючи організм усіма можливими способами.

Як підготуватися

Підготовка до вагітності після 35 років передбачає ряд заходів:

 • Перехід на здоровий спосіб життя. Відмова від шкідливих звичок, алкоголю і куріння знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Здорове серце дуже важливо для виношування малюка.

 • Правильне харчування, багате на вітаміни та мінерали. Вітаміни підтримують важливі функції організму. Для зміцнення загального здоров'я вони просто необхідні.

 • Попередні обстеження ендокринолога і генетика. Поставте їм питання: як підготуватися до вагітності після 30? У кожному окремому випадку призначаються різні аналізи. Вони допомагають визначити кількість потрібних гормонів для успішної вагітності, запобігти ризику народження дитини з генетичними відхиленнями.

 • Нормалізація ваги. Для сприятливого виношування ІМТ (індекс маси тіла) породіллі повинен знаходитися в межах 19-24.

 

Feet

 

Як підготуватися до вагітності після 35 за допомогою харчування? Достатньо вживати продукти з високим вмістом вітамінів і мінералів. На жаль, їжа не завжди покриває добові потреби в нутрієнтах. Тоді на допомогу можуть прийти мультивітамінні комплекси, наприклад, Елевіт® Пронаталь, розроблений спеціально для вагітних жінок. Він може застосовуватися на всіх етапах — при підготовці до вагітності, виношуванні та годуванні грудьми [6]. Елевіт® Пронаталь містить 12 вітамінів та 7 цінних мінералів для здорової вагітності та пологів.

 1. Центр по контролю и профилактике заболеваний CDC

 2. Особенности беременности и родов у женщин старшего возраста. Деменина Н.К., Подольский ВЛ.В., Сорокин А.В., Ищенко А.И., Милевский А.В. г. Киев. Збірник наукових праць Асоціації Акушерів-гінекологів України Випуск 1/2 (33/34) 2014

 3. Время до беременности: вычислительный метод использования продолжительности неконцепции для прогнозирования зачатия, Питер Д. Созу, Джеральдин М. Хартсхорн.  PLoS ONE 7(10): e46544, 2012 г. doi:10.1371/journal.pone.0046544

 4. FIGO (Международная федерация гинекологии и акушерства) Инициатива после беременности: долгосрочные последствия осложнений беременности у матери — последующие меры. 

 5. [Баев О.Р., Румянцева В.П., Кан Н.Е., Тетруашвили Н.К., Тютюнник В.Л., Ходжаева З.С., Адамян Л.В., Сухих Г.Т. Подготовка шейки матки к родам и родовозбуждение. (клинический протокол) // Федеральное государственное бюджетное учреждение «Научный центр акушерства, гинекологии и перинатологии им. академика В.И. Кулакова», Акушерство и Гинекология № 4/2 2012 

 6. Духанин А.С. Критерии ответственного выбора витаминно-минерального комплекса для прегравидарной подготовки, ведения беременности и в период лактации: клинико-фармакологические и фармацевтические аспекты // РМЖ. Мать и дитя. 2017. №2. С. 109-115