Вагітність

Важливість вітаміну Е під час вагітності

Вагітна жінка

Вітамін Е: що це і яким буває

Корисні властивості вітаміну Е

У якій формі можна здобути вітамін Е

Як правильно приймати вітамін Е

Дефіцит вітаміну Е

Передозування вітаміну Е

Вітамін Е при вагітності – один з найважливіших нутрієнтів. Він бере участь в обміні речовин, тканинному диханні, захищає організм від руйнівних вільних радикалів. Дефіцит цієї речовини у майбутньої матері загрожує прееклампсією і народженням дитини з маленькою вагою.1

Вітамін Е: що це і яким буває

Вітамін Е представлений цілою групою жиророзчинних сполук. Доступна і найвідоміша для людини форма – альфа-токоферол. Високі концентрації вітаміну Е містяться в різних маслах. Тому отримати його з їжею не завжди вдається: не всі люблять масло у великих кількостях. У 1938 році токоферол виділили синтетичним шляхом, і сьогодні його можна отримати у вигляді капсул та інших лікарських форм.

Вітамін Е при вагітності активно бере участь у дозріванні плаценти – найважливішого органу, без якого життя ембріона неможливо. На ранніх термінах ця речовина – вітамін Е – запобігає викидням, підтримує вироблення статевих гормонів і пролактину (гормону лактації). Достатня доза токоферолу необхідна жінці у всіх триместрах вагітності.

Корисні властивості вітаміну Е

Іноді цю цінну речовину називають «жіночим вітаміном». Його корисні властивості можна перераховувати довго:

 • підтримує гормональну функцію, зокрема роботу статевих гормонів;

 • допомагає доставляти кисень по клітин і тканин;

 • позитивно впливає на стан шкіри, волосся і нігтів;

 • допомагає при інфантильності матки – приймання вітаміну Е сприяє її дозріванню;

 • нормалізує функцію яєчників;

 • допомагає при збоях менструального циклу – його призначають навіть у підлітковому віці;

 • стабілізує рівень гемоглобіну і захищає клітини крові – особливо корисний при недокрів'ї.

Вітамін Е тісно співпрацює з вітаміном А і аскорбіновою кислотою. Він підвищує їх функцію, допомагаючи зміцнювати імунітет і підтримувати зір.2

Вітамін Е вагітним призначають для комплексного підтримання обміну речовин в умовах серйозної гормональної перебудови.
Вітамін Е для вагітних приносить користь не тільки матері. Цей елемент бере активну участь у розвитку дихальної системи малюка. Якщо у дитини виникає нестача вітаміну Е, його зір погіршується, підвищується ризик розвитку гемолітичної анемії, можуть проявлятися порушення роботи внутрішніх органів.2
Багато мам задаються питанням, чи можна пити вітамін Е при вагітності в підвищених дозах? Потреба всіх вітамінів під час вагітності збільшується, але перегинати палицю не варто. Гіпервітаміноз також небезпечний, як і нестача вітамінів. Гармонійний розвиток плода залежить від збалансованого надходження корисних речовин. Точну дозу препаратів вітаміну Е повинен підібрати лікар у кожному індивідуальному випадку.

vitamin-E

У якій формі можна здобути вітамін Е

Вітамін Е при вагітності можна здобути разом із їжею. Продукти, багаті на цю речовину – це різні масла, печінка, деякі злаки і бобові. У таблиці9,10 представлений приблизний вміст вітаміну продуктах.

Продукт Кількість вітаміну Е (α-токоферол), мг
Соняшникова олія, 1 столова ложка 5,6
Сафлорова олія, 1 столова ложка 4,6
Олія виноградних кісточок, 1 столова ложка 3,9
Рапсова олія (Канола), 1 столова ложка 2,4 
Кукурудзяна олія, 1 столова ложка 1,9
Оливкова олія, 1 столова ложка 1,9
Соєва олія, 1 столова ложка 1,1
Насіння соняшнику, обсмажене в сухому вигляді, 100 г 26,1
Мигдаль, 100 г 24-26
Фундук, 100 г 15,2
Арахіс, 100 г 7,8-8,5
Арахісове масло, 2 столові ложки 10,2-11,3
Томатний соус консервований, 1 чашка 3,5
Журавлинний сік, 1 стакан (220 мл) 3,0
Абрикоси сушені (половинки), ½ чашки 2,8
Авокадо, 1 фрукт 2,7
Райдужна форель смажена, 100 г 2,8
Шпинат  відварений 1,19 в ½ чашки, сирий 0,6 у цілій чашці
Спаржа консервована, ½ чашки 1,5
Капуста броколі відварна, ½ чашки 1.1
Ківі, 1 середній 1,1
Ожина, сира ½ чашки 0,8
Манго, скибочки, ½ чашки 0,7
Помідор сирий, 1 середній 0,7

У медичній практиці призначають синтетичні препарати вітаміну Е. Це підвищує шанси його достатнього надходження до організму.

Вітамін Е в капсулах при вагітності приймають за призначенням лікаря. Капсули містять різну кількість токоферолу – 100 мг, 200 мг і 400 мг.

Можна вживати токоферол у складі полівітамінних комплексів. Крім вітаміну Е такі препарати містять набір інших необхідних речовин. Усі нутрієнти в добавках відповідають добовим потребам організму в період виношування.

Елевіт®Пронаталь – сучасний комплекс вітамінів і мінералів для підтримання здоров'я матері і малюка. Він довів свою ефективність у профілактиці вроджених вад розвитку плоду11 і в зниженні ризику багатьох ускладнень вагітності3,4,5,6. Препарат приймається на етапі підготовки до зачаття, протягом всієї вагітності і грудного вигодовування: від думки про зачаття до останньої краплини молока7.

Як правильно приймати вітамін Е

Норми вітаміну Е в різних країнах варіюються від 10 до 15 мг на добу. Рекомендоване дозування в Україні становить 15 мг на день8. Якщо людина інтенсивно займається спортом, щодня виконує важку фізичну роботу, проживає в екологічно брудній зоні, необхідно додавати по 1-2 мг вітаміну.

Як приймати вітамін Е при вагітності, щоби забезпечити організм і не перевищити дозування?

На вітамін Е, так само, як і на всі інші лікарські засоби, що призначаються під час вагітності чи грудного вигодовування, розповсюджується золоте правило: приймати у суворій відповідності до рекомендацій свого лікаря. А вони можуть відрізнятися залежно від індивідуальних особливостей кожного конкретного випадку.

Дефіцит вітаміну Е

Дефіцит вітаміну Е в основному впливає на нервову систему і клітини крові. Запаси токоферолу вичерпуються за 1-3 місяці, якщо не надходять у достатній кількості. Ризик розвитку гіповітамінозу існує у разі:

 • строгих дієт, анорексії;

 • вроджених порушень обміну речовин;

 • недостатнього вироблення жовчі;

 • хвороби Крона;

 • захворювань шлунка.

У цих ситуаціях може знадобитися додаткове приймання токоферолу в якості профілактики дефіциту вітаміну Е.

Коли в організмі виникає дефіцит вітаміну Е, симптоми не змушують на себе довго чекати. Основні ознаки12:

 • м'язова слабкість;

 • сухість шкіри;

 • схильність до закрепів;

 • зниження лібідо;

 • блідість або жовтушність шкіри;

У важких випадках до вказаних симптомів можуть приєднатися:

 • порушення координації рухів;

 • сплутаність мовлення;

 • гемолітична анемія.

vitamin-E

 

Вітамін Е для вагітних важливий на всіх термінах. Його також призначають у період планування і після пологів, як додаткову підтримку для здоров'я. Якщо у новонародженого виникає нестача вітаміну Е, це може негативно вплинути на  зір малюка, дитина може погано набирати масу, може бути знижений імунітет. Дефіцит вітаміну Е може супроводжуватися нестачею вітамінів А, С, D. 

Передозування вітаміну Е

Вітамін Е при вагітності потрібно приймати в суворій відповідності з рекомендаціями лікаря. Наслідками самолікування може стати передозування. 

Його ранніми ознаками можуть бути:

 • нудота, здуття живота, діарея; 

 • підвищення артеріального тиску. 

За тривалого застосування високих доз вітаміну Е можливі порушення жирового обміну, підвищення чутливості до інсуліну в хворих на цукровий діабет. 

Якщо в організмі підвищений вітамін Е, передозування вплине на аналіз крові. 

Ретельне дотримання всіх рекомендацій лікаря – один із ключів до сприятливого перебігу і щасливого завершення вагітності.

 1. Основная Группа Кокрейновских Обзоров: Pregnancy and Childbirth Group, Rumbold A, Ota E, Hori H, Miyazaki C, Crowther CA, 7 Сентября 2015

 2. Пронина Т.С. Витамины. Ученые записки Санкт-Петербургского имени В.Б. Бобкова филиала Российской таможенной академии, 2007г, С 317-361 

 3. Курмачева Н.А., Рогожина И.Е., Черненков Ю.В., Панина О.С. Эффективность применения витаминно минерального комплекса Элевит® Пронаталь с ранних сроков беременности с целью улучшения акушерских и перинатальных исходов // ФГБОУ ВО «Саратовский государственный медицинский университет им. В.И.Разумовского».

 4. Shi Lin, Liu Xinghui, Chen Peng, Gao Yan, Sun Jianli, Jin Chao. Retrospective of multivitamin supplementation during pregnancy and pregnancy outcomes array research. Chinese Journal of Practical Gynecology and Obstetrics Vol. 36, Issue 2, February 2020. P.177-181.

 5. Мозговая Е.В., Прокопенко В.М., Опарина Т.И., Новикова Т.Д. Оценка клинической эффективности витаминно–минерального комплекса для профилактики железодефицитной анемии и гестоза при беременности // Акушерство и гинекология. -2011. - №4. - С.89-94.

 6. Ткаченко Л. В., Хомич Е.А. Особенности прегравидарной подготовки у женщин с неразвивающейся беременностью в анамнезе // Медицинский алфавит. - № 27. - 2016, Т. № 3: Современная гинекология. - С.15-18 . 

 7. Громова О.А. и соавт. Дозозависимость защитных эффектов фолиевой кислоты в прегравидарный период, во время беременности и в период лактации // Здоров’я України.- Тематичний номер: березень 2015. - С.32-36.

 8. Наказ МОЗ України від 03.09.2017 №1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії».

 9. Maret G. Traber, Helen P. Rumbel, Linus Pauling. Vitamin E. Oregon State University, 2015. URL: https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-E#table-1

 10. U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service. FoodData Central, 2019.
  https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

 11. Czeizel A.E. Experience of the Hungarian Preconception Service between 1984 and 2010 //European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 161 (2012) P.18–25.

 12. Larry E. Johnson , MD, PhD. Vitamin E Deficiency. University of Arkansas for Medical Sciences, 2020.
  https://www.msdmanuals.com/home/disorders-of-nutrition/vitamins/vitamin-e-deficiency